Заради Ковид кризата оборотът им е паднал пет пъти
Таксиметровите шофьори се оказаха освен засегнат бранш по време на извънредното положение и рискова група, заради непосредствения си контакт с клиенти, чиито здравен статус е неясен. В тази връзка почти всички таксиметрови компании задължиха служителите си да спазват строги санитарни мерки. Това може би проработи, тъй като малцина от тях бяха заразени при превозване на инфектирани клиенти, предимно от летищата.
След постепенното отшумяване на епидемията обаче пред „жълтите коли“ се яви нов проблем – пораженията от липсата на клиентела през последните два месеца от извънредното положение.
„Вследствие на извънредното положение много хора си останаха вкъщи, което доведе до това голяма част от такситата да спрат работа заради липса на клиенти. Това каза председателят на съюз „Такси“ Кирил Ризов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той припомни, че се е стигнало дори до поставяне на пластмаси зад предните седалки. Ръкавици, маски, дезинфектанти и клиентите на задната седалка. Тези мерки продължават да се спазват и към момента.
По думите му самите шофьори спазват противоепидемичните мерки в много по-голям процент, за разлика от клиентите.
Именно заради затрудненията в сектора, от шофьорите искат държавата да удължи всяко разрешително за извършване на таксиметрова дейност за срока на извънредното положение, който беше 2 месеца.
„Нашата работа падна 5 пъти – ако вземем за база 100 лв. оборот, сега паднахме до под 20 лева“, посочи таксиметровият шофьор в „България сутрин“, коментират потърпевшите.
Второто им искане е Законът за автомобилните превози да не бъде променян.
Таксиметровите шофьори настояват и алтернативният данък, който плащат предварително всяка година, да бъде намален за 2021 г. на 300 лева, като досега е бил между 300 и 1000 лева. Ризов бе категоричен, че ако едно от трите им искания не бъде изпълнено, таксиметровите шофьори са готови да протестират.
Прегледана: 20340