Историкът проф. Петър Стоянович: Хората на улицата, имат чувството, че държавата ги цака
Революциите, промяната и подмяната на истините. Пораснахме ли за истинската демокрация?
„Логиката на разума и на революцията са напълно различни. Всеки недоволен човек има право по своята логика да изрази своя протест във всеки един момент. В момента имаме развитие на тези две паралелни истини“, каза за „Денят ON AIR“ историкът и бивш министър на културата проф. Петър Стоянович.
Според него много от младите хора за пръв път „пият водата“ на някаква промяна и бунт.
„Винаги народът е в правото си да задава каквито въпроси намери за добре. Тези, които се занимават с политика, не бива да забравят, че избирателят винаги е недоволен и че на съседа винаги му шуми. Начинът, по който метрото се прави, не е европейски, но същевременно като идея – това е нещо добро„, смята проф. Стоянович.
Той добави, че след комунизма се е стопило относителното гражданско приличие, което „червената“ власт е вкарала. „Хората, които са на улицата, имат чувството, че не принадлежат един на друг и държавата ги цака„, подчерта историкът в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му демокрацията у нас е един вид „балканска ашлама“, която се търпи от Европа, защото им пазим границата и не се обаждаме много.
„Народното недоволство от памтивека винаги става така, че народът влиза в замъка, убива графа, става пропадане и идва новият период. Ние все още нямаме ясен отговор какво е добро и какво е лошо след 1990 г. Никой нямаше смелостта да осъди комунизма, както националсоциализма и фашизма„, категоричен бе проф. Стоянович.
Изтомник: www.bgonair.bg
Прегледана: 51189