Иван Гарелов: Нима ще даваме още жертви заради властовите амбиции на този или онзи?
Тази история с датата за провеждане на изборите, която подхванах в тази рубрика преди три седмици, бе раздухана от медиите и продължава да се вихри, като стигна до абсурд. Подведе се и президентът и да не би някой да му открадне правомощията, обяви датата 28 март, като по този начин падна в капана, който сам си постави. Веднага започнаха да пресмятат кой печели и кой губи от тази дата. Карантинираните, заразените и болните от COVID-19 не е ясно как ще гласуват.
Според Валя Велева Радев е подарил четвърти мандат на Борисов, защото БСП няма да има възможност в условията на пандемия да провежда срещи с избирателите. И според Явор Дачков ползата е за ГЕРБ.
Някои припомниха, че Борисов отпусна увеличение на пенсиите с 50 лева именно до края на март, като че ли е знаел намеренията на президента. Експерти препоръчаха агитацията този път да бъде ОНЛАЙН. До сега се смяташе, че извънпарламентарните играчи предпочитат по-бързото провеждане на изборите, докато не е изчезнал споменът от протестите. Но пък така се обърквали намеренията на Слави да проведе серия от грандиозни митинги в областните градове през април и май и той бил бесен на президента. Анализатори предвиждат ниска активност и предимство за системните партии. Отцепниците от БСП в парламента видяха възможност да бъдат припознати като нова партия и предложиха президентът да събере парламентарните и извънпарламентарните партии на съвещание по датата на изборите. Между другото, Радев не е подписал указ за датата и има възможност да лавира. Едно предварително допитване би го поставило в центъра на политическите процеси около изборите. Друг въпрос е кого точно ще покани…
На свой ред и премиерът направи няколко стъпки, които като че ли убягнаха от вниманието на коментаторите. Борисов поиска да успокои Москва, че България няма враждебни намерения към Русия, каквото обвинение ни бе отправено, тъй като въобще не можем да се мерим с военната u мощ. Наивен опит. Както заяви тези дни експертът Джордж Фридман, новата американска администрация няма намерение да унищожава Русия, а да я отслабва и изолира чрез провокации и инцидентни малки конфликти, като я опасва със санитарен кордон. „Не искаме да ги убиваме, а само да ги нараним“, казва Фридман. Този санитарен кордон се изгражда от балтийските страни, Полша, Румъния. За тази цел в тези страни се стоварват американски войски и въоръжение. Ето срещу какво възразява Русия, а ние я успокояваме, че ни е малко силата…
Все повече и повече се разминава оптимистичния тон относно резултатите от антиепидемичните мерки. При благоприятната тенденция, скоро ще премахнем всички мерки, твърдеше премиерът преди да свери часовника си си в Брюксел. Но данните опровергаваха този предизборен оптимизъм. Хората се подсмихват иронично и тъжно. Нима ще даваме още жертви заради властовите амбиции на този или онзи? А в това време бавно и полека цените на лекарствата и на всичко останало растат нагоре…
Случайно ли, мислите, премиерът на Северна Македония Заев се примири и заяви, че очевидно ще трябва да се изчакат изборите в България, за да продължат усилията за преодоляване на кризата в отношенията ни. Заев няма предвид, че на власт ще дойдат по-либерални политици, които са склонни на компромиси. Просто след изборите ще отпадне причината нашият премиер да поддържа твърдата линия, за да не губи избиратели. След изборите може.
Автор: Иван Гарелов
Източник: в. „Труд“
Прегледана: 51273