Роман Протасевич – от млад активист до черната овца на беларуския режим

0

Дарио Тъбърн от Франс прес, превод БТА

   Беларуският журналист и опозиционер Роман Протасевич, арестуван в неделя след отклоняването на самолета на „Райънеър“, на чийто борд се намираше и който беше принуден да кацне в Минск, е започнал от юноша активна политическа дейност в интернет.

   Роден на 5 май 1995 г., според беларуските власти, година след като Александър Лукашенко застава начело на тази бивша съветска република през 1994 г., той напусна Беларус през 2019 г., разделяйки живота си между Литва и Полша, два центъра на намиращите се в изгнание беларуски опозиционери.

   Още като ученик в гимназията, през септември 2012 г., на 17 години, той е арестуван и бит от полицаи в цивилни дрехи по време на серия от репресии преди парламентарните избори, разказа навремето на АФП младият опозиционер, който днес е на 26 години.

   „Полицаите ме удряха в бъбреците и черния дроб, след това три дни пикаех кръв. Заплашиха да ме обвинят в неразкрити убийства“, заяви той. Бил освободен след неколкочасов разпит, защото по това време бил непълнолетен.

   По време на разпита агентите на беларуските служби за сигурност – все още наричани КГБ както по съветско време – са му искали паролите за онлайн групи.

   Тогава Роман Протасевич е ръководел два сайта в социалната мрежа ВКонтакте, един от които призовавал за бойкот на парламентарните избори и се наричал „Омръзна ни от Лукашенко“.

   Беларуският президент, някогашен директор на колективно стопанство, управлява с желязна ръка страната с население 9,5 милиона души. Голямо протестно движение срещу преизбирането му през август 2020 г., смятано за фалшифицирано, изкара на улиците множество хора през лятото и есента. Но то постепенно отслабна, сблъсквайки се с масови арести, полицейско насилие, при което загинаха най-малко четирима души, постоянен съдебен тормоз и тежки затворнически присъди на активисти и журналисти.

   След ареста си през 2012 г. Роман Протасевич работи като фотограф за беларуски медии и през 2017-2018 г. получава стипендия „Вацлав Хавел“, целяща да подкрепи желаещите журналисти от страни, които нямат свобода и независимост на медиите, да упражняват професията си в подкрепа на плурализма.

       Напуска Беларус през 2019 г., след като започва да работи за много влиятелната проопозиционна верига Некста (Nexta, „Някой“ на беларуски), разпространяваща информация в социалната мрежа Телеграм.

   След това става главен редактор на тази мрежа, която в момента има над 1,2 милиона абонати и изигра важна роля в организирането на протестите срещу Лукашенко, споделяйки с абонатите си подробности за датите и часовете на събиранията.

„Първият журналист терорист“
==========================

   Сега той е главен редактор на канала „BGM“, който има 260 000 абонати. Приятелката му, София Сапега, арестувана в неделя заедно с него, е студентка по право в Европейския университет за хуманитарни науки (EHU) във Вилнюс.

   Роман Протасевич е отразявал кандидатпрезидентската кампания през 2020 г., по време на която представителката на опозицията Светлана Тихановска се изправи срещу Лукашенко.

   През ноември Беларус издаде срещу младия журналист заповед за арест заради работата му за Nexta, обявявайки, че той е „замесен в терористична дейност“.

   Тогава опозиционерът се определи в профила си в Туитър като „първия в историята журналист терорист“.

   Терористичната дейност може да бъде наказана със смърт в Беларус, където все още се прилага смъртното наказание.

   Когато самолетът на „Райънеър“ беше отклонен и принуден да кацне в Минск, пътниците чуха Роман Протасевич да казва, че „рискува да получи смъртна присъда“.

   Последният му туит, от 16 май, се отнася до фоторепортаж за   посещението на Тихановска в Атина – градът, от който самолетът му замина за Вилнюс.

Прегледана: 126439

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече