Макар да не е персонална награда, българин е в екипа, който тази нощ спечели „Оскар“ – за пълнометражен документален филм. Това е разследващият журналист Христо Грозев, чиято работа е основната канава, по която е построен разказът в „Навални“.
За първи път индийска песен се състезаваше в съответната категория и победи.
А „Аватар: Природата на водата“, който мнозина чакаха с години, беше доста неглижиран и получи награда само за визуални ефекти.
По-философски и по-арт филми като „Идиотският триъгълник“, „Баншите от Инишерин“ и „Семейство Фейбълман“ останаха с празни кошници.
95-тата церемония, за разлика от миналата година, когато се случи нещо небивало – Уил Смит удари Крис Рок и затова се говори до ден днешен, беше скучновата. Някои от шегите бяха с по-евтин вкус и все с животни – като това актьор да влезе в костюма на мечка до обявяващата награда Елизабет Банкс, като закачка с режисьорската й работа „Кокаинова мечка“.
Малко по-сполучлива като че ли беше тази с появата на магарето Джени от „Баншите от Инишерин“, което водещият Джими Кимъл разходи по сцената. Той каза, че е пристигнало специално за събитието със самолет.
Изненадата беше и появата на Лейди Гага, която обяви наскоро, че няма да има възможност да участва на церемонията. Тя обаче изпълни песента от филма „Топ Гън: Маверик“, за която беше номинирана, облечена по тениска и дънки, с коса, сплетена на рибена кост. Обясни, че е написала парчето „Applause“ в мазето.
„Навални! Исторически момент! За първи път българин печели Оскар! И това беше наистина!„, написа режисьорът Тео Ушев във Фейсбук.
Това той заяви по повод наградата за най-добър игрален документален филм, която получи „Навални“ – посветен на руския опозиционер Алексей Навални и борбата му за демокрация и срещу корупцията в Русия.
Христо Грозев, българският разследващ журналист, е гръбнакът на филма, главното действащо лице в документалната лента. Той беше обявен за издирване от руското вътрешно министерство в края на миналата година, не ясно за какво престъпление.
„Дължим много на Христо Грозев, Христо ти рискува толкова много и направи толкова много за този филм. Благодарим и на Алексей Навални и семейството му“, заяви режисьорът Даниел Роър.
Съпругата на Навални, Юлия, каза от сцената: „Бъди силен, любов моя“.
Гийермо дел Торо, който вече има две статуетки „Оскар“ за „Формата на водата“, взе първото отличие за вечерта, за най-добър анимационен филм, със своята версия на класическата приказка „Пинокио“.
Джими Кимъл беше домакин за трети път на толкова очакваното бляскаво шоу, което се проведе в емблематичния „Долби тиътър“ в Лос Анджелис.
„Благодаря ви, че ме поканихте да бъда част от това, особено тази година, когато светът най-накрая излезе от къщи, за да види филмите, за които сте работили толкова усилено, по начина, по който сте искали да бъдат гледани – в киносалона„, каза водещият Джими Кимъл при откриването.
Ки Ху Куан получи наградата за най-добър актьор в поддържаща роля за изпълнението си във филма „Всичко навсякъде наведнъж“. Лентата беше големият победител на вечерта със 7 статуетки.
„Мамо, току-що спечелих Оскар! Пътуването ми започна с лодка, прекарах една година в бежански лагер… Казват, че подобни истории се случват само по филмите. Аз не мога да повярвам, че това ми се случи. Това е американската мечта“, каза той.
Куан продължи, благодарейки на майка си за саможертвите и на съпругата си, която нарече „любовта на живота ми“.
Джейми Лий Къртис беше отличена за актриса в поддържаща роля за работата си във „Всичко навсякъде наведнъж“, където е почти неузнаваема.
„Моят екип, моят агент, моят съпруг и дъщерите ми и всички, които обичат киното – току що спечелихме „Оскар“, каза през сълзи Къртис. Преди да започне церемонията, тя сподели с намигане, че се е облякла като статуетката „Оскар“.
За най-добър оригинален сценарий и за най-добър режисьор приза получиха дуото Даниъл Шайнерт, Даниъл Куан, които стоят зад „Всичко навсякъде наведнъж“.
Мишел Йео стана най-добрата актриса в главна роля за участието си във филма. Преди да обявят името ѝ тя държеше за ръка Джейми Лий Къртис, която беше през едно място от нея, а между тях беше Жан Тод – легендата от „Формула 1“ и партньор в живота на Йео.
„На всички малки момичета и момчета – вижте че мечтите се сбъдват. Дами, не позволявайте да ви кажат, че сте прецъфтели. Филмът е посвещение на всички майки, тези супер герои без които нито един от нас нямаше да бъде в тази зала. Моята е на 84 години и ще пратя статуетката при нея в Малазия, моята родина. Благодаря на семейството ми и тези, които ми дадоха рамо, на което да стъпя и да успея„, каза 60-годишната Мишел.
Кино разказът за мулти вселените, в които попада имигрантско семейство и за силата на майчината любов, спечели и в категорията за най-добър филм.
Той е доста нетипичен като жанр и явно се е харесал заради абсурдното си, оригинално звучене, а темата за различната сексуална ориентация не е никак чужда на историята.
Така е и в „Китът“, заради който Брендън Фрейзър получи наградата за най-добър актьор. „Сега виждам как изглеждат сбъднатите мечти. Имаше време, в което нещата не ми се получаваха много лесно, а и не дооценявах какво имам. Благодаря на семейството си. А относно колегите, с които бях номиниран – вие имате сърца колкото на китове“, каза той в речта си.
Четири награди получи „На Западния фронт нищо ново“. За кинематография – оператор на лентата е британецът Джеймс Френд, за чуждоезичен филм, за дизайн на продукцията и за оригинален саундтрак.
Риана, в напреднала бременност изпълни песента „Lift Me Up“ от „Черната пантера: Уаканда завинаги“, също номинирана за статуетка.
Най-добър филм: „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добра актриса: Мишел Йео, „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добър актьор: Брендън Фрейзър, „Китът“
Най-добра актриса в поддържаща роля: Джейми Лий Къртис
Най-добър актьор в поддържаща роля: Ки Ху Куан
Най-добър оригинален сценарий: Даниъл Шайнерт, Даниъл Куан, „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добър режисьор: Даниъл Шайнерт, Даниъл Куан, „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добър пълнометражен документален филм: „Навални“
Най-добър късометражен документален филм: The Elephant Whisperers
Най-добър късометражен филм: An Irish Goodbay
Най-добро операторско майсторство: Джеймс Френд, „На Западния фронт нищо ново“
Най-добър грим и прическа: Ейдриън Моро, Джуди Чин и Ан Мари Брадли, „Китът“
Най-добри костюми: Рут Картър, „Черната пантера: Уаканда завинаги“
Най-добър анимационен филм: „Пинокио“
Най-добър анимационен късометражен филм: The Boy, the Mole, The Flying Sailor
Най-добър чуждоезичен филм: „На Западния фронт нищо ново“, Германия
Най-добър дизайн на продукция: Крисчън М. Голдбек и Ернестин Хипър, „На Западния фронт нищо ново“
Най-добра песен: Naantu Naatu от филма „RRR“
Най-добра музика: Волкър Бъртълман, „На Западния фронт нищо ново“
Най-добър звук: „Топ Гън: Маверик“
Най-добър монтаж: „Всичко навсякъде наведнъж“, Пол Роджърс
Най-добър адаптиран сценарий: Сара Поли, „Жените говорят“
Прегледана: 78470