Христо Грозев: Chat GPT улеснява дезинформацията
„Фалшивите аудио- и видео, създадени от изкуствен интелект, стават все по-неразпознаваеми от истинските. Но по-голямата заплаха е за текстовете, тъй като Chat GPT ще може да усили, да умножи в милиони пъти усилията на сегашните дезинформатори. Тези, които са лесно манипулируеми, ще станат по-лесно манипулируеми“. Това каза журналистът Христо Грозев по време на дискусията на тема „Свободата на избор на аудиторията“, която е вторият панел на 18-ата световна среща на българските медии, организирана от БТА в Казанлък.
„Те създават адаптивен текст, за да участват в определена дискусия, за да дезинформират. Това ще засегне по-лесно поддаващата се част от обществото“, допълни Грозев.
Модератор на дискусията беше директорът на дирекция „ЛИК“ в БТА доц. Георги Лозанов. Той цитира Робърт Капа.
„Естетика на опасността – колкото по-опасна е една снимка да я направиш, толкова по-хубава е“, каза доц. Лозанов. И принесе тази мисъл към работата на Христо Грозев в „Bellingcat“.
Грозев разказа за случая „Навални“ и работата по разследването си.
„В случая с Навални взаимоотношение с тайните служби не е имало, тъй като този човек не знаеше, той мислеше, че докладва на свой шеф“, разказа той. По повод съмненията дали журналистите имат право да се представят за друг човек, за да събират данни, той обясни, че в случая Навални, като жертва на покушение, е имал това право. „А аз, като журналист, имах право да стоя в стаята и да запиша“, обясни Грозев, цитиран от БТА.
„Разговорът бе 52-минутен. Аз се притеснявах във всичките 52 минути на този разговор какво ще се случи с този човек, който толкова по идиотски си разказа всичко“, заяви той.
Христо Грозев разказа, че година по-късно намерили ковид тест на човека, който разкрил цялата истина за случая „Навални“, т.е. той е жив.
„Открихме, че работи в понижен режим извън Москва. И когато анализирам защо е жив, моят личен отговор е, че путинският режим не може да убива некадърници. Но ако почне да убива некадърници, ще се провали“, заяви Грозев.
Прегледана: 87565