Всички зрелостници ще получат пълните точки от проблемната задача в матурата по български език и литература, заяви министърът на образованието Галин Цоков по БНТ по повод липсващата диаграма от първия модул в тестовете на някои ученици.
По думите на министъра проблемът е засегнал около 200 ученици, но няма как да се определи кои са те, тъй като отговорите на изпита се попълват в отделен лист.
„Ако присъдим тези 4 точки на всички ученици в дадена класна стая или училище ще е несправедливо спрямо останалите. Решението е точките да се присъдят на абсолютно всички“.
Проблемът е станал при разпечатването на тестовете, а диаграмата не е излязла заради настройки при някои от принтерите. Тестът се предоставя на училищата в PDF формат. В деня на провеждането му са направени пробни разпечатки в МОН и не е имало проблем. Директорите е трябвало да проверят какво е отпечатано, посочи Цоков.
След вчерашната втора задължителна матура се появиха оплаквания от зрелостници относно записа за слушане по английски език. Според министъра звуковият файл не е неразбираем.
„И аз прослушах записа, той не може да бъде определен като некачествен. Проблемът вероятно е в устройствата в отделните училища. Записът не е неразбираем“.
Според министър Цоков трябва сериозна дискусия за това как ще се провеждат матурите и трябва ли да се промени форматът на изпита.
„Няма да има матури за първи клас или за постъпване в детската градина“, коментира Галин Цоков по повод появили се подобни твърдения.
Министърът обясни и защо се породиха протестите на университетите. Според бюджета за 2024 г. са определени 39 млн. лв. за увеличение на заплатите на академичния състав, като е определено минималната заплата за асистент да стане 2100 лв. После обаче дошли промените в Закона за висшето образование, които наложили допълнително увеличение на заплатите и преструктуриране на бюджета. Така необходимите средства станали 186 милиона лева, които не са били налични в бюджета.
„Заплатата на асистент трябваше да стане около 2500 лв. след 1 април. Изпратихме писма за съгласуване в Министерството на финансите още при редовното правителство – имаше мълчание. Смени се екипът на правителството, отново изпратихме писмо и при последвалата среща със служебната министърка на финансите и тогава се оказа, че тези средства ги няма налични в бюджета“.
В петък обаче синдикатите са постигнали споразумение със служебния министър на финансите и парламентарно представените партии в бюджета да се осигури пълният размер на необходимите средства до 30 юни.
Има непоследователност в политиката относно висшето образование. В бюджета за 2024 г. не присъстват пари, които се определят на базата на качеството на образованието в университетите, посочи Галин Цоков.
Прегледана: 77785