Кой е Румен Гайтански – Вълка, в чиито офиси днес влезе полиция?
Полицейска акция се провежда тази сутрин в офиси на Румен Гайтански – Вълка в София, съобщават БНТ и bTV. „Свободна Европа“ представя профила на Румен Гайтански – Вълка в обширна статия, публикувана на 5 април.
В нея той е описан като монополист на столичния боклук и мажоритарен собственик на пуст басейн. Получател на един от най-големите кредити от държавата и бивш съдружник на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган.
Името му влиза в новините през пролетта, след като Столичната община задейства събарянето на негови незаконни постройки в ловния парк „Искър“.
Румен Гайтански е активен бизнесмен от около 30 години, но за това време не се появява пред медии и остава скрит за публиката.
Той добива популярност през 90-те години на миналия век, след като основава фирмите ДИТЦ и „Волф 96“. От името на втората идва и прякорът му – Вълка. Те получават концесията на сметосъбирането в София и на практика монополизират почистването на столицата.
Концесията е прекратена през 2006 г., след като дружествата отказват да почистват и София е обхваната от криза на боклука. Тогава кмет на София е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. „Премахването“ на Вълка е основен лозунг в предизборната му кампания за местния вот през 2005 и 2007 г.
Въпреки че за кратко губи концесията в столицата, Гайтански продължава да печели от договори за сметопочистване в като Стара Загора, Сливен, Кърджали и Поморие.
Вълка се връща постепенно в бизнеса с боклука и в столицата през 2018-19 г. – през дружеството „Грийн партнърс“.
„Грийн партнърс“, която събира боклука в три квартала, без да е минавала през конкурс за възлагане на обществена поръчка, получа милиони левове приходи.
Историята с незаконните постройки на Гайтански край язовир „Искър“ е свързана с друго негово дружество – „Био Майнинг“ АД.
След поредица от дела през февруари 2024 г. Върховният административен съд (ВАС) окончателно обявява постройките за незаконни и разпорежда, че те трябва да се разрушат.
Дружество на Гайтански притежава мажоритарния дял от столичната къпалня „Мария Луиза“ в Борисовата градина, която от близо 20 години е занемарена и се руши.
През юли 2023 г. „Капитал“ пише, че Гайтански е поискал 24 общински имота в замяна на басейна. Сред тях има терени с предназначение за паркинги, жилищни сгради и дори училища.
Офертата на Вълка към Столичната община обаче остава на ниво идея.
През 2021 г. става ясно, че фирми на някои от най-големите бизнесмени в България са получили огромни кредити от държавната Българска банка за развитие (ББР). Нейното предназначение по принцип е да подкрепя малкия и средния бизнес.
Сред най-големите получатели на кредити от ББР се оказва отново фирма, свързвана с Гайтански – строителното дружество „Роудуей кънстракшън“. През 2019 г. то получава от ББР рекордните близо 150 млн. лева заем. Това се случва месеци след създаването на фирмата.
През 2017 година Румен Гайтански и Ахмед Доган регистрират заедно фирма, която е закрита година по-късно, припомня „Свободна Европа“.
Гайтански има интереси и в сектора на водоснабдяването и канализацията. Свързваната с него компания „Кристална вода“ печели големи обществени поръчки.
Прегледана: 46590